PROF. DR. CEMAL AVCI

TARİHÎ GÜNDEM

PROF. DR. CEMAL AVCI

YUNANİSTAN'IN 9 EYLÜL'DEN ÇIKARMASI GEREKEN DERSLER

YUNANİSTAN'IN 9 EYLÜL'DEN ÇIKARMASI GEREKEN DERSLER
8 Eylül 2020

Günümüzdeki Gelişmeleri Değerlendirebilmek İçin Dokuz Eylül’den Türkiye’nin ve Yunanistan’ın Çıkarması Gereken Dersler   

       Takvimler 15 Mayıs 1919’u gösterirken, Türk milleti bir kâbusu daha yaşadı. Batının şımarık çocuğu Yunanistan İngiltere’nin maşası olarak İzmir’imizi işgal etmişti. Asırlarca egemenliği altında yaşadığı Türk milletini yurdundan kovmak ya da esir etmek istiyordu. Bunu yapacak gücü yoktu ama arkasındaki İngiliz desteği ile Anadolu’yu da kapsayan Büyük Yunanistan hayalini gerçekleştirmek hayaline kapılmıştı.

Bu kara günün hemen ertesinde 16 Mayıs’ta Atatürk İstanbul’dan Bandırma vapuru ile hareket ederek 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktı ve Milli Mücadele’yi başlattı. Türk milleti Atatürk’ün önderliğinde birlik ve beraberlik örneği vererek bir kurtuluş destanı yazdı.

Önce işgal bölgesindeki yöre halkı dişiyle tırnağıyla, kazmasıyla baltasıyla mücadeleye geçti ve kurdukları Kuvayı Milliye teşkilatlarıyla Yunan’a bu toprakların Türk yurdu olduğunu ispat etti. Ardından TBMM’nin düzenli ordusu düşmanı Sakarya’da durdurdu. 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle kesin yenilgiye uğrayan Yunan ordusu çil yavrusu gibi dağılıp İzmir’e doğru kaçmaya başladı. Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri” emri ile daha da şahlanan Türk ordusu arkasında yüz bine yakın ceset bırakan, generalleri de esir düşen Yunan askerlerini İzmir’e kadar kovaladı. Sonuçta, 15 Mayıs 1919’da büyük şamata ve gösterilerle İzmir’e çıkan, yaptığı zulümlerle kan donduran Yunan ordusundan şanslı olup hayatlarını kurtaranlar, 9 Eylül 1922’de yine İzmir’de denize atlamaktan başka çare bulamadılar.

9 Eylül’de Yunan’ın denize dökülmesi bizim için ne kadar gurur kaynağıysa, başka milletlerin parası ve silahıyla onlara maşalık yapan Yunanistan için o kadar aşağılayıcı bir hezimettir.

Bildiğiniz gibi tarih, sadece ezberlenmek için değil, bugün ve yarın yaşanan ve yaşanabilecek olan olaylara hazırlıklı olmamız, geçmişten ders çıkarmamız için vardır. Bu gelişmelerden Türkiye’nin ve Yunanistan’ın çıkaracakları dersler vardır. 

Öncelikle Türk milleti bilmelidir ki; birlik ve beraberlik içinde olduğunda bütün dünya üzerimize gelse bileğimizi bükemez. Çanakkale ruhu, Kurtuluş Savaşı ruhu, Kıbrıs Barış Harekâtları ruhu ve en son 15 Temmuz ruhu bunu defalarca göstermiştir.

Yunanistan da bilmelidir ki; başka devletlerin parası ve silahıyla Türkiye karşısında bir şansı yoktur.

Günümüzde Yunanistan’ın yine aynı yanlışı yaptığını görmekteyiz. Kurtuluş Savaşı’nda başta İngiltere olmak üzere İtilaf Devletleri’nin maşalığını yapan ve rezil olarak kaçmak zorunda kalan Yunanistan, bugün de Fransa’nın başını çektiği emperyalistlerin maşalığını yapmakta, onlardan aldığı güçle Ege’de Akdeniz’de Türkiye’nin haklarına el koymaya çalışmaktadır. 1919’da yaptığı yanlışın onlara nelere mal olduğunu unutmuş görünmektedir. Türk milleti gücünü gösterdiğinde kendisine destek olanların ortadan kaybolacağının farkında değildir.

Aynı coğrafyada yaşayan iki ülke arasında sorunlar olması doğaldır. Yunanistan sorunları emperyalistlerin desteği ile Türkiye’nin haklarına el koyarak kendi çıkarına halletme alışkanlığından vaz geçmeli, tarihten ders çıkartmalı ve Türkiye ile adaletli bir anlaşma yapmak yollarını aramalıdır. Türkiye birlik ve beraberlik içinde olduğu sürece bu mücadelede hakkını alacak ve Yunanistan yine büyük bedeller ödeyecektir. 9 Eylül 1922 bu yönden hem Türkiye için hem de Yunanistan için ders alınacak bir tarihtir.

Birlik ve beraberlik içinde tüm düşmanca eylemlere karşı zaferlerimizin tekrarlanması dileği ile 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş gününü kutluyorum.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

PROF. DR. CEMAL AVCI yazıları

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

2021 © İnterbolu TV
© 2020 Tüm hakkı interbolutv.com sitesine aittir. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır. Köşe yazılarından yazarlar sorumludur. İçerik, resim ve medya kaynak göstermeden kullanılamaz. interbolutv.com sitesi Anadolu Ajansı abonesidir.