PROF. DR. CEMAL AVCI

TARİHÎ GÜNDEM

PROF. DR. CEMAL AVCI

AĞUSTOS AYININ TARİHİMİZDEKİ YERİ

AĞUSTOS AYININ TARİHİMİZDEKİ YERİ
28 Ağustos 2020

Zaferlerle dolu Türk tarihinde Ağustos ayının ayrı bir yeri vardır. Ağustos ayında Anadolu’yu kalıcı olarak Türk yurdu yapmanın ilk adımını attık yine Ağustos ayında Anadolu’yu işgal için gelenleri perişan ederek yurdumuzdan kovduk.

Bu ayda neler oldu şöyle bir bakacak olursak;

26 Ağustos 1071’de  Sultan Alparslan, Selçuklu ordusuyla Malazgirt Ovası’nda Bizans ordusunu bozguna uğratarak üzerinde yaşadığımız toprakların bizim olması için ilk adımı attı.  Selçukluların bu zaferi ve ardından gelen yeni fetihler bütün Haçlı dünyasını tedirgin etti. Toplanıp üzerimize ordular gönderdiler fakat Türk milleti yeni vatanını her türlü saldırganlığa karşı korumasını bildiği gibi sürekli ilerledi.  Selçuklulardan sonra bayrağı Osmanlı Devleti devraldı. O da, hem Anadolu’ya hakim oldu hem de Avrupa içlerine ilerledi. Artık Haçlıların bir Doğu Sorunu vardı. Şark Meselesi olarak bilinen bu sorunlarında önce Türklerin Anadolu’ya girmesini engellemek, sonra Avrupa içlerine ilerlemesini önlemek için hep birlikte çabaladılar ama başaramadılar.

Bu arada Ağustos ayları Türkler için zafer ayları olmaya devam ediyordu. 11 Ağustos 1473’te Otlukbeli Savaşı, 23 Ağustos 1514’de Çaldıran Savaşı, 24 Ağustos 1516’da Mercidabık Savaşı, 29 Ağustos 1521’de Belgrat’ın Fethi, 29 Ağustos 1526’da Mohaç Meydan Muharebesi, 1 Ağustos 1571’de Kıbrıs’ın Fethi Ağustos ayında kazanılmış Türk tarihinin önemli zaferlerindendir.

Ancak zamanla güçlü devletimiz zayıfladı. Bunu fırsat bilen Batı’da Şark Meselesi farklı bir şekil aldı. Artık amaçları Osmanlı Devleti’ni yani Türkleri önce Avrupa’dan sonra Anadolu’dan atmaktı. Bu amaçları doğrultusunda Osmanlı Devleti’ni adım adım 

gerilettiler. Birinci Dünya Savaşı’nda da bu amaçlarına ulaştıklarına inandılar. Çünkü Sevr Anlaşması’yla devletimizi ortadan kaldırdıklarına sanıyorlardı.

Anadolu’yu her taraftan işgal eden bu güçler, Türk milletinin azim ve cesaretinden ve güçlü bir liderin idaresinde neler başarabileceğinden habersizdiler.

“Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğini yaptığı Türk milleti,  23 Ağustos 1921’de başlayan Sakarya Meydan Muharebesi’yle önce düşman ilerleyişini durdurdu. Ardından yine Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri” emriyle  26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos’ta kesin zafere ulaşan Büyük Taarruz ile vatanını kurtardı. 9 Eylül’de de düşmanı denize dökerek yeni devletimizi yani Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmamızı sağladı. Şark Meselesi’ni hallettiklerini sanan Haçlı zihniyeti bir kez daha bozguna uğradı.

Değerli Okurlar, kısaca özetlediğimiz gibi, Ağustos ayı Türk tarihinde zaferlerle dolu bir aydır. Bu zaferleri bize yaşatan Sultan Alparslan’dan başlayarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bütün kahramanlarımızı, hayatlarını bizler bu vatanda yaşayalım diye feda eden şehitlerimizi rahmet, hürmet ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nızı Kutluyorum.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

PROF. DR. CEMAL AVCI yazıları

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

2021 © İnterbolu TV
© 2020 Tüm hakkı interbolutv.com sitesine aittir. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır. Köşe yazılarından yazarlar sorumludur. İçerik, resim ve medya kaynak göstermeden kullanılamaz. interbolutv.com sitesi Anadolu Ajansı abonesidir.